Okaliptus Sabunu Okaliptüs Sabununun Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Okaliptus Sabunu Okaliptüs Sabununun Faydaları Nelerdir?

Okaliptüs sabunu, alternatif tıp içerisinde birçok hastalığın giderilmesi için okaliptüs ağacından elde edilen yağ, sabun veya yapraklarının kullanıldığı belirtilmektedir. 600'den fazla çeşidi bulunan okaliptüs ağacı mersingiller familyası ağaç çeşidi olarak bilinir. Her derde deva olan okaliptüs ağacının her mevsim yapraklarının toplandığı belirtilirken; dört mevsimin dökülmeyen yapraklarla kaplı olduğu belirtilmektedir. Ancak en fazla Eylül ve Ekim aylarında toplanan yapraklarının faydalı olduğu açıklanmaktadır. Ülkemizde de birçok çeşidinin yetiştiği belirtilirken sahil bölgelerinde yetişen ağaçlar arasında yer alır. İçerisinde yüksek oranda yağ bulunması sebebiyle faydalı olurken; sineol maddesi sebebiyle şifa özelliği artırdığı belirtilmektedir. Cilt hastalıklarının giderilmesi amaçlı kullanılan okaliptüs sabununun cildi zararlı toz ve dumanlardan korunma özelliği bulunduğu belirtilir. Okaliptüs sabunu yaprağının damıtılması ve gerekli işlemlerden geçirilmesi ile doğal yollardan elde edilirken; içerisinde hiçbir karışım bulunmadığı için özelliğini artırdığı belirtilmektedir. Kullanılan okaliptüs sabununun tercih edilirken gerekli araştırmalarının yapılarak en doğal olanın tercih edilmesi etkisini arttırma da önemlidir.

Okaliptüs sabununun faydaları nelerdir?
 • Okaliptüs sabunu kullanılarak birçok fayda sağlandığı belirtilmektedir. Özellikle Kozmetik alanında okaliptüs sabununun kullanıldığı belirtilirken; okaliptüs yağı içeriği ile etkisini artırır.
 • Uçucu yağ içermesi sebebiyle şifa etkisini artırır.
 • Özellikle sıtma hastalığının giderilmesinde fayda sağladığı belirtilmektedir. Sıtma hastalığına karşı okaliptüs sabunu kullanılarak banyo yapılması halinde sıtmanın oluşturduğu etkilerin giderildiği belirtilir.
 • Okaliptüs sabununun normalde banyoya içerisinde kullanan kişilerde solunum problemlerinin giderildiği belirtilmektedir. Özellikle kişide bulunan astım ve balgam problemlerinin giderilmesinde etkili olduğu kanıtlanmıştır.
 • Kişide gözlenen yüksek ateş halinde okaliptüs sabunu kullanılarak banyo yapılması ateşin düşürülmesinde faydalıdır.
 • Enfeksiyon ve bakteri giderici özelliği bulunduğu için cilt problemlerinin tedavisinde alternatif tıp içerisinde kullanılır. Günde bir kez okaliptüs sabunu ile cildin temizlenmesi halinde siyah nokta oluşumu ve akne oluşumunun giderildiği belirtilmektedir.
 • Ayrıca ciltte bulunan yaraların ve izlerin giderilmesinde fayda sağlarken; yaraları iyileştirme özelliği oldukça fazladır.
 • Okaliptüs sabunu Kozmetik alanında bakım sabunu olarak kullanılır. Özellikle yıpranmış ve kuru ciltlerde son derece etkilidir.
 • Saç bakımı için okaliptüs sabununun kullanıldığı belirtilmektedir. Saçı canlandırma ve dolgunluk kazandırma özelliği bulundururken; saç kırıkları, kepeklenme, kaşıntı gibi problemlerin giderilmesinde fayda sağladı kanıtlanmıştır.
 • Okaliptüs sabunu kullanarak cildin daha genç ve canlı görünmesi sağlanır. Özellikle sabunun içerisinde bulunan E vitamini ve gliserin sayesinde cildin beslenerek canlanmasına fayda sağladığı açıklanmaktadır.
 • Cildin nemini artırdığı gözlenir. Düzenli kullanılması halinde ciltte bulunan kaz ayağı, alın kırışıklığı ve dudak etrafında bulunan kırışıklıkların giderilmesine fayda sağlar.
 • Cildi sıkılaştırma ve kuvvetlendirme özelliği bulunurken; her cilt tipine uyumludur.
 • Özellikle hassas ciltli kişilerin bile okaliptüs sabunu tercih ederek ciltlerini temizlenmesinde fayda vardır.
 • Antiseptik özelliği sebebiyle cildin pH değerini yükseltirken; ciltte bulunan ağrılarının giderilmesine fayda sağlar.
 • Kokusu sayesinde cildi ferahlatma etkisi bulunur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni