Okaliptus Ağacı Yaprağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Okaliptus Ağacı Yaprağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Okaliptüs ağacı yaprağı, Okaliptüs Mersingillerin bir alt grubu olarak bilinmektedir. Yaklaşık olarak altı yüz çeşit türü bulunmaktadır. Boy uzunluğu yirmi beş ile yetmiş beş metre arası değişebilen bu ağacın gövdesi gri bir renk özelliği taşımaktadır. Yaprakları gövdeye yapışık bir şekilde oluşmaktadır. Bunun yanı sıra yaprakları sivri uçludur ve yeşil bir renk özelliği bulunmaktadır. Meyveleri kapsüller halinde oluşmakta olan bu ağaç türü tohum ile çoğalmaktadır. Bu ağacın yaprağının insan sağlığı açısından birçok faydası bulunmaktadır. İçerisinde bulunan güçlü maddeler insan vücuduna oldukça büyük bir fayda sağlamaktadır.


Okaliptüs ağacı yaprağı faydaları nelerdir?

  • Boğazda oluşmuş olan balgamın en etkili çözümleri arasındadır. Balgamın dışarı atılmasına ve göğsün yumuşatılmasına oldukça faydalı bir bitki yaprağıdır.
  • Bunun yanı sıra nezle ve öksürük gibi rahatsızlıklara da oldukça iyi gelmektedir. İçerisinde bulunan maddeler sayesinde burun ve boğaz, bronşit gibi hastalıklara oldukça iyi gelmektedir.
  • Eklem bölgelerinde meydana gelmiş olan rahatsızların tedavisi için oldukça faydalı bir bitki yaprağıdır. Bunun yanı sıra romatizma ağrıları ve kas ağrıları gibi rahatsızların tedavisi amacı ile de kullanılabilir. Ayrıca vücudun herhangi bir bölgesinde çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelmiş olan ağrıların tedavisi için rahat bir şekilde kullanılabilir.
  • Sindirim sistemi için oldukça faydalı olan bu bitki yaprağı, sindirim sisteminde oluşabilecek rahatsızlıklarında önüne geçmektedir. Böbreklerde taş ve kum oluşumuna engel olan bu yaprak idrar yollarının işlevini düzgün yapmasında oldukça etkilidir.
  • Okaliptüs ağacı yaprağı ağız sağlığı içinde oldukça faydalı bir yapıya sahiptir. Ağız içerisinde oluşan kokuların giderilmesi için oldukça faydalı olan bu ağaç yaprağı ağız içinde oluşabilecek yaraların tedavisinde de yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra diş etlerinin güçlü bir yapı kazanmasına yardımcı olur.
  • Vücudun mikroplara ve bakterilere karşı dirençli bir yapı kazanmasına fayda sağlayan bu ağaç yaprağı bağışıklık sisteminin de güçlü bir yapı kazanmasına yardımcı olmaktadır.
  • Bu ağaç yaprağından elde edilen kremler ve kürler deri ve cilt sağlığı için oldukça faydalıdır. Deride meydana gelmiş olan rahatsızlıkların giderilmesi için oldukça etkili bir tedavi yöntemi olan okaliptus ağacı yaprağı deri dökülmelerine karşı oldukça faydalıdır. Bunun yanı sıra meydana gelebilecek mantar hastalıklarının tedavisi içinde mükemmel bir tedavi yöntemidir. Mantarın kısa süre içerisinde vücuttan atılmasına fayda sağlamaktadır. Yüz cildinin gergin ve parlak bir görünüm kazanmasına yardımcı olan bu yaprak sivilce ve siyah nokta oluşumunu da engellemektedir. Ayrıca çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkmış olan yara ve çatlaklarında hızlı bir şekilde tedavini yapar.

Okaliptus Ağacı Yaprağı Yorumları

soru

gülten

07 Eylül 2018 Cuma

Okaliptüs ağacının kokusunu ben çok beğeniyorum. Bizim yaşadığımız semtte bolca var özellikle yağmur yağdığı zaman hem görüntü hem koku olarak çok güzel. Faydaları gördükten sonra benim aklıma bunun çayı geldi. Okaliptüs ağacının yaprağı ile çay yapılır mı. Yapılıyorsa tarifini verir misiniz.

Cevap yaz
cevap

Hüner

27 Ekim 2018 Cumartesi

Okaliptus ağacı antibakteriyel etki yarattığı için eklem ağrılarına grip nezle soğuk algınlığına iyi gelmektedir. Birden çok faydası var kokusu çok hoş deodorant ve parfüm yapımında kullanılıyor. Çayı da var diye biliyorum çünkü balgam sökücü etkisi var kaynatip içiliyordur.

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Okaliptus Yağı Ne İşe Yarar?

Okaliptus Yağı Ne İşe Yarar?

Popüler İçerikler

Haber Bülteni